Magiczny świat książek George’a R.R. Martina

Taniec ze smokami to piąta część najsłynniejszego cyklu politycznego fantasy na świecie autorstwa George’a R.R. Martina. Gra o tron od lat rozpala wyobraźnię czytelników, a wierni fani twórczości amerykańskiego pisarza cierpliwie czekają na kontynuowanie przez niego najpopularniejszego cyklu. Pieśń Lodu i Ognia stała się tak popularną serią, że zaczęli sięgać po nią nawet ci, którzy dotychczas niezbyt interesowali się fantastyką literacką. Za popularnością poszła i chęć ekranizacji serii. Jak można było się spodziewać, ta przed ekrany telewizorów przyciągnęła miliony odbiorców, a Gra o Tron stała się światowym fenomenem. Czy Taniec ze smokami. Część 1. Pieśń Lodu i Ognia. Tom 5. Wydanie serialowe dostępne w sklepie internetowym ustępuje poprzednim tomom z cyklu? A może wręcz przeciwnie, jest to najlepsza jak dotąd część?

Magia i polityka w jednym

George R.R. Martin od zawsze słynął z brutalnej kreacji świata. W jego książkach żaden z bohaterów nie jest bezpieczny, a czytelnik może spodziewać się śmierci swojej ulubionej postaci w praktycznie każdej chwili. To sprawia, że przeprawa przez kolejne części Pieśni Lodu i Ognia staje się wyjątkowo emocjonująca, ale i w pewien sposób stresująca dla czytelnika. Taniec ze smokami, czyli 5 tom serii nie ustępuje pod tym względem swoim poprzednikom. Raz jeszcze trafiamy do świata przepełnionego brutalnością, złem i przemocą. Po raz kolejny mierzymy się z politycznymi zagrywkami, kłamstwami i oszustami, ale i śledzimy to, co dzieje się za Murem.

Od horrorów do fantasy

Mało kto wie, że w pierwszych latach swojej kariery George R.R. Martin zajmował się głównie pisaniem książek science fiction, horrorów i zbiorów opowiadań. Zamiłowanie do kreowania gęstego i często przerażającego klimatu pozostało mu do dzisiaj. Taniec ze smokami naładowany jest zapadającymi w pamięć monologami i dyskusjami bohaterów, ale i epickimi bitwami. Wciąż śledzimy też, jak bardzo bohaterowie serii zmieniają się pod wpływem doznanych doświadczeń. Jedni na gorsze, jedni na lepsze. Trzeba przyznać, że głębia psychologiczna postaci to coś, z czym Martin radzi sobie doskonale.